Oscars Winners 2017

Oscars winners 2017: The full list

oscar awards

The full list of winners at the 89th Academy Awards.



Best picture

  • Winner: Moonlight
  • Arrival
  • Fences
  • Hacksaw Ridge
  • Hell or High Water
  • Hidden Figures
  • La La Land
  • Lion
  • Manchester by the Sea



Best actress

  • Winner: Emma Stone - La La Land
  • Isabelle Huppert - Elle
  • Ruth Negga - Loving
  • Natalie Portman - Jackie
  • Meryl Streep - Florence Foster Jenkins

Best actor

  • Winner: Casey Affleck - Manchester by the Sea
  • Andrew Garfield - Hacksaw Ridge
  • Ryan Gosling - La La Land
  • Viggo Mortensen - Captain Fantastic
  • Denzel Washington - Fences

Best supporting actress

  • Winner: Viola Davis - Fences
  • Naomie Harris - Moonlight
  • Nicole Kidman - Lion
  • Octavia Spencer - Hidden Figures
  • Michelle Williams - Manchester by the Sea

Best supporting actor

  • Winner: Mahershala Ali - Moonlight
  • Jeff Bridges - Hell or High Water
  • Lucas Hedges - Manchester by the Sea
  • Dev Patel - Lion
  • Michael Shannon - Nocturnal Animals

Best director

  • Winner: La La Land - Damien Chazelle
  • Arrival - Denis Villeneuve
  • Hacksaw Ridge - Mel Gibson
  • Manchester by the Sea - Kenneth Lonergan
  • Moonlight - Barry Jenkins

Best original screenplay

  • Winner: Manchester by the Sea - Kenneth Lonergan
  • 20th Century Women - Mike Mills
  • Hell or High Water - Taylor Sheridan
  • La La Land - Damien Chazelle
  • The Lobster - Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou

Best adapted screenplay

  • Winner: Moonlight - Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney
  • Arrival - Eric Heisserer
  • Fences - August Wilson
  • Hidden Figures - Allison Schroeder and Theodore Melfi
  • Lion - Luke Davies

Best original score

  • Winner: La La Land - Justin Hurwitz
  • Jackie - Mica Levi
  • Lion - Dustin O'Halloran and Hauschka
  • Moonlight - Nicholas Britell
  • Passengers - Thomas Newton

Best original song

  • Winner: La La Land - City of Stars by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul
  • La La Land - Audition by Justin Hurwitz, Benj Pasek and Justin Paul
  • Moana - How Far I'll Go by Lin-Manuel Miranda
  • Trolls - Can't Stop the Feeling by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster
  • Jim: The James Foley Story - The Empty Chair by J Ralph and Sting

Best cinematography

  • Winner: La La Land - Linus Sandgren
  • Arrival - Bradford Young
  • Lion - Greig Fraser
  • Moonlight - James Laxton
  • Silence - Rodrigo Prieto

Best foreign language film

  • Winner: The Salesman - Iran
  • A Man Called Ove - Sweden
  • Land of Mine - Denmark
  • Tanna - Australia
  • Toni Erdmann - Germany

Best costume design

  • Winner: Fantastic Beasts and Where to Find Them - Colleen Atwood
  • Allied - Joanna Johnston
  • Florence Foster Jenkins - Consolata Boyle
  • Jackie - Madeline Fontaine
  • La La Land - Mary Zophres

Best make-up and hairstyling

  • Winner: Suicide Squad - Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson
  • A Man Called Ove - Eva Von Bahr and Love Larson
  • Star Trek Beyond - Joel Harlow and Richard Alonzo

Best documentary feature

  • Winner: OJ: Made in America
  • 13th
  • Fire At Sea
  • I Am Not Your Negro
  • Life, Animated

Best sound editing

  • Winner: Arrival - Sylvain Bellemare
  • Deepwater Horizon - Wylie Stateman and Renee Tondelli
  • Hacksaw Ridge - Robert Mackenzie and Andy Wright
  • La La Land - Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • Sully - Alan Robert Murray and Bub Asman

Best sound mixing

  • Winner: Hacksaw Ridge - Kevin O'Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi - Gary Summers, Jeffrey J Haboush and Mac Ruth
  • Arrival - Bernard Gariepy Strobl and Claude La Haye
  • La La Land - Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A Morrow
  • Rogue One: A Star Wars Story - David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson

Best animated short

  • Winner: Piper - Alan Barillaro and Marc Sondheimer
  • Blind Vaysha - Theodore Ushev
  • Borrowed Time - Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
  • Pear Cider and Cigarettes - Robert Valley and Cara Speller
  • Pearl - Patrick Osborne

Best animated feature

  • Winner: Zootopia
  • Kubo and the Two Strings
  • Moana
  • My Life as a Zucchini
  • The Red Turtle

Best production design

  • Winner: La La Land - David Wasco and Sandy Reynolds-Wasco
  • Arrival - Patrice Vermette and Paul Hotte
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them - Stuart Craig and Anna Pinnock
  • Hail, Caesar! - Jess Gonchor and Nancy Haigh
  • Passengers - Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena

Best visual effects

  • Winner: The Jungle Book - Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones and Dan Lemmon
  • Deepwater Horizon - Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton
  • Doctor Strange - Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould
  • Kubo and the Two Strings - Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff
  • Rogue One: A Star Wars Story - John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould

Best film editing

  • Winner: Hacksaw Ridge - John Gilbert
  • Arrival - Joe Walker
  • Hell or High Water - Jake Roberts
  • La La Land - Tom Cross
  • Moonlight - Nat Sanders and Joi McMillon

Best documentary short

  • Winner: The White Helmets - Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara
  • 4.1 Miles - Daphne Matziaraki
  • Extremis - Dan Krauss
  • Joe's Violin - Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
  • Watani: My Homeland - Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis

Best live action short

  • Winner: Sing - Kristof Deak and Anna Udvardy
  • Ennemis Interieurs - Selim Azzazi
  • La Femme et le TGV - Timo Von Gunten and Giacun Caduff
  • Silent Nights - Aske Bang and Kim Magnusson
  • Timecode - Juanjo Gimenez



from: BBC News
 

Undefined